REKLAMY ZDE!!
Můj druhý blog: TADY...

Co je to vlastně Mytologie??

5. října 2010 v 15:41 | Pipsina... |  Mytologie...=);)
Ajojky lidičky...
Jak pak se dnes vede??
To počasí je ale na ho.no co???


Na konci září jsem přidala novou rubriku z názvem Mytologie...
Ale co to vlastně je Mytologie???Víte to???Možná,že někteří to vědí...
...a pro ty,co neví nebo si nejsou jistí,mám pro vás tenhleten článek....


Mytologie

(mythologie, bájesloví) je věda zabývající se studiem mýtů, ve volném významu je také toto slovo používáno jako termín pro soustavu mýtů (např. řecká mytologie). Doslovně znamená mytologie "vyprávění příběhu" a toto slovo bylo tak původně i užíváno. Tradičně bývá řazena do antropologie náboženství.

Dějiny mytologie

První reflexe mýtů se objevuje u prvních řeckých filosofů, například představitelů Milétské školy, kteří v opozici k tradiční kosmologii hledali původ světa v pralátce-arché. O něco později Xenofanés odmítl antropomorfní bohy a Hérakleitos povýšil na nejvyšší princip Logos. Platón pak literární zpracování mýtů odmítal, přestože ve svých filosofických dílech mýty vytvářel. Mezi první teoretické modely podstaty mýtu patří názor Theagenése z Rhegia, který mýtu přisuzuje symbolickou hodnotu, z čehož vyplývá že by měl být chápán jako alegorie. U Hérodota se zas objevuje názor že mýty jsou překroucením historie a že bohové byly původně výjimečnými lidmi. Tato teorie se podle řeckého filosofa Euhémera nazývá euhemerismus. Pojetí alegorie se později prosadilo především u stoiků, zatímco euhemerismus u epikurejců a také u raných a středověkých křesťanských učenců.V době středověku byly poprvé zaznamenány neklasické mýty, například irskými mnichy zkompilované Knihy o dobývání Irska, Gesta Danorum Saxona Grammatica nebo Prozaická Edda Snorriho Sturlusona.

Během renesance studium mýtů přes zájem o klasickou kulturu stagnovalo až během 18. století začali vznikat práce jako O původu pohádek Bernarda Fontelleho, O kultu model Charlese de Brosses nebo Nová věda Giambattisty Vica, které představovali už poměrně vyspělý model chápání mýtů. V druhé polovině 18. století zájem o mýty rapidně vzrostl díky nástupu romantismu, který je přijímal někdy až s nekritickým obdivem. Novou vlnu bádání zahájil německý filosof Johann Gottfried Herder, jehož myšlenky ovlivnily pozdější národní obrození a dále bratři Grimmové, Friedrich Schelling a Ernst Cassirer, kteří prosazovali autonomii mýtu. Na začátku 19. století měly velký vliv na rozvoj mytologie díky vykopávky na Předním východě, kolonizaci Indie a rozpoznání existence indoevropské jazykové skupiny. To vyústilo mimo jiné ve vznik srovnávací mytologie založené na srovnávací lingvistice, což však vedlo k bezdůvodnému ztotožňování mýtických postav na základně jazykové podobnosti.

V téže době se široce rozšířila interpretační metoda alegorie vykládající mýty pomocí jednoho úzkého přírodního jevu, například bouře u Adalberta Kuhna, ohně u Johanna Hertela, měsíce u Georga Hüsinga a slunce u Maxe Müllera. Poslední jmenovaná teorie byla obzvláště vlivná a v konečném důsledku podpořila dlouhou diskreditaci srovnávací mytologie. Na konci 19. a začátku 20. století se stali dominantními dva přístupy: ritualismus a psychoanalýza. Ritualismus byl představován především Jamesem Frazerem proslaveným dílem Zlatá ratolest, Edwardem Tylorem a Jane E. Harrison. Podle této teorie je mýtus verbalizovaným rituálem a bez svého obřadního provedení je degradován, často až do žánru pověsti či pohádky. Co se psychoanalýzy týče věnovala se mýtům především jungiánská odnož, představovaná například Josephem Campbellem. Vlivné byly také teorie založené na sociologii a strukturalismu představované například Émilem Durkheimem a Claude Lévi-Straussem. V polovině 20. století se také začala vracet indoevropská srovnávací mytologie, představovaná hlavně dílem Georgese Dumézila a jeho trojfunkční teorií.
Sir James George Fraze
(jeden z nejvýznamějších mytologů 19.století)


Tak doufám,že se Vám článek aspoň trochu líbil...
Se mějte Famfárově....=D
Papííík...=-*
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Nica Nica | Web | 5. října 2010 v 16:58 | Reagovat

No... tohle jsem vážně nevěděla 8-O

2 Nikís twoje SB :* Nikís twoje SB :* | Web | 5. října 2010 v 21:14 | Reagovat

zajímavé:-)

3 sarafina sarafina | Web | 29. října 2010 v 12:30 | Reagovat

x) skvělý článek než jem si ho přečetla sem si moc jistá nebyla co to je ale teď si jistá jsem x) Teda doufám :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
<a href="http://www.mp3stahuj.cz/prehravac_na_stranky"><img src="http://www.mp3stahuj.cz/images/logo.png" alt="logo" /></a><br /><object height="20" width="220"><param value="transparent" name="wmode"><param value="sameDomain" name="allowScriptAccess"><param value="http://www.mp3stahuj.cz/mp3stahuj_cz.swf?mp3=http://dailyrefill.blogs.com/daily/files/02_crazy.mp3&autostart=1" name="movie"><param value="high" name="quality"><param value="FFFFFF" name="bgcolor"><embed allowscriptaccess="never" pluginspage="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer" type="application/x-shockwave-flash" height="20" width="220" quality="high" src="http://www.mp3stahuj.cz/mp3stahuj_cz.swf?mp3=http://dailyrefill.blogs.com/daily/files/02_crazy.mp3&autostart=1"></embed></param></param></param></param></param></object><br /><a href="http://www.mp3stahuj.cz/139/gnarls-barkley-crazy/" target="_blank"><img src="http://www.mp3stahuj.cz/images/stahnout_mp3.png" alt="stáhnout mp3" style="border:0" /></a>